Historia

Historia rodu Tadeusza Kulczyckiego

Z „korzeniami” rodu Tadeusza Kulczyckiego – właściciela obiektu Villa Eva wiąże się ciekawa opowieść o Franciszku Jerzym Kulczyckim (1640 – 1694). Polak urodzony w Samborze pod Lwowem. Był on kupcem towarów orientalnych i tłumaczem języka tureckiego. W czasie oblężenia Wiednia przez wojska tureckie dotarł z meldunkiem do nadciągającego z odsieczą polskiego króla Jana II Sobieskiego.

 

Został za to nagrodzony i wyróżniony. Otrzymał wszystkie wozy z kawą zdobyte po uciekających Turkach. Leopold I wyróżnił go przywilejem otwarcia pierwszej kawiarni w Wiedniu. Nazwał ją „Pod Błękitną Flaszką”. Kawę podawał odcedzoną, rozjaśnioną mlekiem i słodzoną miodem. Z miejsca spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem smakoszy. W ten odkrywczy sposób nauczył Wiedeńczyków rozkoszowania się kawą.

 

My chcąc kultywować tamtejszy zwyczaj również serwujemy w ten sposób przygotowaną kawę. W naszej kawiarni i restauracji.

 

W 1862 roku Wiedeń uczcił pamięć Franciszka Jerzego Kulczyckiego nadając jednej z ulic miasta jego imię. W 1885 roku właściciel kawiarni na rogu Favoritenstrasse i owej Kolschitzkygasse ozdobił narożnik domu pięknym pomnikiem Kulczyckiego w stroju kawiarza tureckiego, projektu rzeźbiarza E. Pendla.