• Aktualności Villa Eva w Gdańsku

Kuchnia polska

Kuchnia polska

Pierwsze wzmianki o kuchni polskiej można znaleźć już w księgach z początku IX wieku, w czasach średniowiecza, była ona opisywana jako treściwa, tłusta i korzenna. Tę obfitą kuchnię tworzyły głównie takie produkty jak mięso (dziczyzna, wieprzowina, wołowina), ryby oraz różnorodne kasze. Typowe gospodarstwa domowe tworzyły swoje dania w oparciu o to, co było łatwo dostępne, czyli mąkę pszenną i żytnią, grzyby suszone, jaja, wszelkiego rodzaju warzywa sezonowe oraz owoce jagodowe i ziarnkowe, takie jak jabłka czy gruszki.

Z uwagi na potrzebę dłuższego przechowywania niektórych składników, popularne były metody konserwujące, takie jak suszenie, peklowanie czy kiszenie.
Polska miała bliskie relacje handlowe z krajami Orientu, co ułatwiało dostęp do niespotykanych przypraw, co z kolei owocowało bardzo wyrazistymi smakami polskich potraw. Sosy były gęste, aromatyczne i nierzadko dość ostre.

Jednym z bardziej popularnych składników kuchni polskiej był również miód (zważywszy na swoją cenę i dostępność). Sprawdzał się on znacznie lepiej niż jego substytut, jakim był w owych czasach cukier trzcinowy. Ten powszechny produkt, dał początek tradycyjnemu staropolskiemu piernikowi oraz trunkowi, jakim jest miód pitny.

Innymi popularnymi napojami alkoholowymi średniowiecznej Polski były wódka i piwo. Jakiś czas później, do Polski dotarło wino z Francji, Hiszpanii i Włoch oraz z Węgier.
Z czasem pojawiła się również herbata, tradycyjnie podawana z plasterkiem cytryny i miodem oraz kawa, która dotarła do Europy dzięki Polakowi, Jerzemu Kulczyckiemu.
Na Pomorzu, bardzo duży wpływ na kształtowanie się kuchni, miała obecność rzek i morza, stąd w bardzo wielu daniach występują ryby (głównie śledź, okoń, sandacz i łosoś). Nie bez powodu, to właśnie w okolicach Gdańska znajdują się wędzarnie, które obecnie mają ponad 150 lat.
Na Pomorzu hodowano typowe dla tego regionu rasy zwierząt między innymi takie jak owce czy gęsi pomorskie. Gęsi hodowano na znacznie większą skalę, niż w pozostałej części kraju. Mięso gęsi, peklowano i pieczono, podawano je z pieczonymi owocami, natomiast jej tłuszczem okraszano zupy i smarowano chleb.
Ze względu na położenie oraz z powodów historycznych, kuchnia na Pomorzu znajdowała się pod dużym wpływem Niemiec, krajów skandynawskich, a także ludności napływającej z Kresów Wschodnich.

Obecnie tradycja i jakość wracają do łask. Wśród restauratorów promowany jest tzw. „slow food”, regionalne, tradycyjnie przygotowywane potrawy, dawne metody produkcji oraz odejście od półproduktów.

W Villa Eva bardzo cenimy sobie te właśnie wartości. Aby zapewnić jak najlepszą jakość i doskonały smak kuchni polskiej, bazujemy na składnikach lokalnych i sezonowych. Nie bez przyczyny, co rusz aktualizujemy naszą kartę.

Serdecznie zapraszamy do spróbowania naszego dania, jakim jest klasyczny śledź gdański, podawany na carpaccio z zielonych jabłek i pieczonych buraków z dipem śmietanowym. Jesteśmy pewni, że zachwyci on każdego i śmiemy twierdzić, że lepszego w Gdańsku nie znajdziecie!