• Aktualności Villa Eva w Gdańsku

Dlaczego warto odwiedzać winiarnie / wine bary?

Dlaczego warto odwiedzać winiarnie / wine bary?

Od pewno czasu, kultura picia wina rozwija się bardzo dynamicznie. W Gdańsku powstaje coraz więcej winiarni oraz „wine barów”, gdzie w zależności od preferencji, można posmakować szerokiej gamy win i przy okazji bardzo dobrze zjeść.

Na rozwój kultury picia wina ma wpływ wiele czynników, między innymi coraz więcej podróżujemy i odwiedzamy kraje, gdzie wino było i jest najbardziej popularnym trunkiem od setek lat. Nierzadko, do lunchu dostajemy tam karafkę wina domowego i nikt się temu nie dziwi. Coraz częściej spotykane są wycieczki do winnic lub dla bardziej zainteresowanych tematem, coraz bardziej powszechna staje się tzw. „enoturystyka”, czyli wyjazdy zorganizowane specjalnie do regionów winiarskich, gdzie degustacja win i poznawanie procesów jego produkcji jest głównym celem podróży.
Wino jest również idealnym trunkiem, które zachęca do koncentrowania się na smakach i zapachach – po prostu pozwala zanurzyć się w „tu i teraz”.

Nie wszyscy jednak są przekonani do odwiedzenia winiarni, gdyż często spotykamy się z opiniami, że wino to trunek dla wybranych, lub że można mieć zbyt małą wiedzę na jego temat, aby być w stanie je docenić. Niektórzy twierdzą, że wino po prostu im nie smakuje. Warto jednak przełamywać te stereotypy i dać się skusić na coś dobrego.

Winiarnie dają świetną możliwość tym, którzy wina jeszcze nie znają. W większości interesujących miejsc, na Gdańskiej mapie winiarni, obsługa posiada wiedzę na temat win i chętnie doradza, co gość powinien wybrać, by zaspokoić swoje oczekiwania. Rzadko kiedy, przygodę z winem zaczynamy od ciężkich czerwonych win, które spędziły w dębowej beczce ponad 12 miesięcy. Znacznie bezpieczniej spróbować nowozelandzkiego Sauvignon Blanc z kwiatowymi i tropikalnymi nutami zapachowymi oraz niezwykle świeżym, lekkim smakiem, lub znakomitego włoskiego Prosecco z orzeźwiającymi smakami zielnej gruszki.

W winiarniach można również znakomicie poeksperymentować z łączeniem potraw i win. Bardzo często dostępna jest opcja kupowania wina na kieliszki. To pozwala na dobranie idealnego trunku do każdego dania. Jest to również istotny element, podczas gdy odwiedzamy „wine bar” w towarzystwie, które ma inne preferencje dotyczące wyboru potraw.

Winiarnie zapewniają dostęp do win z przeróżnych zakątków świata, zaczynając od tych najbardziej uczęszczanych, a skończywszy na malutkich miejscach, o których niewiele osób wcześniej słyszało. Otwarcie każdej butelki wina może być przygodą. Każdy dodatkowy dzień wina w butelce to proces, aż do momentu, kiedy zaczyna ono ulegać degradacji i powoli tracić swoje walory. Smakowanie wina to jak podróżowanie – sprzyja ono refleksji, jakie było tamto lato, czy padało, czy było słoneczne, co działo się wtedy w winnicy, co działo się wtedy w Twoim życiu?

Winiarnie to doskonałe miejsce, by dzielić momenty smakowania i rozkoszowania się winem z bliskimi. Każda wizyta w winiarni to poszerzenie wiedzy na temat smaków i aromatów win, a także doskonała uczta dla zmysłów i wspaniała okazja do cieszenia się chwilą.

W winiarni Villa Eva w Gdańsku, polecamy szeroki wybór win, które są starannie dobierane, by zadowolić każdego gościa. Warto wspomnieć, że oferujemy pomoc w wyborze idealnego wina do oczekiwań klienta. Zapewniamy wyśmienitą atmosferę do rozkoszowania się chwilą i delektowania się różnymi smakami.

Do zobaczenia!