________________ Villa Eva
Rezerwacja

+4858 341 67 85

Z „korzeniami” rodu Tadeusza Kulczyckiego – właściciela obiektu Villa Eva wiąże się ciekawa opowieść o Franciszku Jerzym Kulczyckim (1640-1694).

Polak urodzony w Samborze pod Lwowem. Był on kupcem towarów orientalnych i tłumaczem języka tureckiego. W czasie oblężenia Wiednia przez wojska tureckie dotarł z meldunkiem do nadciągającego z odsieczą polskiego króla Jana II Sobieskiego.

Został za to nagrodzony i wyróżniony. Otrzymał wszystkie wozy z kawą zdobyte po uciekających Turkach. Leopold I wyróżnił go przywilejem otwarcia pierwszej kawiarni w Wiedniu. Nazwał ją „Pod Błękitną Flaszką”. Kawę podawał odcedzoną, rozjaśnioną mlekiem i słodzoną miodem. Z miejsca spotkało się to z entuzjastycznym

przyjęciem smakoszy. W ten odkrywczy sposób nauczył Wiedeńczyków rozkoszowania się kawą.

My chcąc kultywować tamtejszy zwyczaj również serwujemy w ten sposób przygotowaną kawę. W naszej kawiarni i restauracji.

W 1862 roku Wiedeń uczcił pamięć Franciszka Jerzego Kulczyckiego nadając jednej z ulic miasta jego imię.  W 1885 roku właściciel kawiarni na rogu Favoritenstrasse i owej Kolschitzkygasse ozdobił narożnik domu pięknym pomnikiem Kulczyckiego w stroju kawiarza tureckiego, projektu rzeźbiarza E. Pendla.

Kontakt

Villa Eva

ul. Batorego 28

80-251 Gdańsk

tel. 58 341 67 85
fax. 58 341 49 49
info@villaeva.pl